12 травня 2025

ВІЗІЮ ВІДБУДОВИ МАРІУПОЛЯ ПРЕДСТАВИЛИ НА ВЕНЕЦІАНСЬКІЙ БІЄНАЛЄ

Днями відбулося офіційне відкриття 19-ї Міжнародної архітектурної бієнале в Італії, де був представлений проєкт відбудови Маріуполя після деокупації. Команда Маріуполь Реборн була запрошена на бієнале 2025 в рамках Французького павільйону. Презентація Маріуполя в архітектурному контексті, безумовно, є надзвичайно важливою для міжнародного діалогу.

Biennale Architettura – міжнародна виставка архітектури, яка проводиться кожні два роки у Венеції. Країни-учасниці мають унікальну можливість у власних павільйонах презентувати свою архітектурну візію. Цьогорічна тема «Одне місце, одне рішення» має відповісти на питання: як архітектура має адаптуватися до сучасних викликів – екологічних, соціальних, урбаністичних. Організатори запрошують ділитися історіями успіху: адже це подарує можливість сформувати «інструментарій» для кращого майбутнього. У свою чергу, павільйон Франції досліджує теми співжиття, відновлення та архітектурної відповідальності у посткризовому світі.

Ми раді бачити представників українського Маріуполя у Французькому павільйоні. Моя команда вже три роки займається збором інформації про знищені архітектурні пам’ятки під час війни. Нам всім треба пам’ятати, що збереження культурної спадщини та ролі архітектури в постконфліктному відновленні – надважливі виклики не лише для України. Франція з вами, українці!

заявив президент Французької архітектурної асоціації Мартін Дюплантьє

Мартін Дюплантьє

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Мартін Дюплантьє відкрив у Львові архітектурну студію, що займається розробкою проєктів з відбудови.

Представляти Маріуполь на такому поважному заході – для нас велика честь. Тут, серед міжнародної спільноти, наголошую на тому як важливо не забувати про Маріуполь. Світ має пам’ятати і підтримувати місто, що героїчно тримало оборону 86 днів, а потому протягом трьох років окупації муніципалітет на чолі з мером Вадимом Бойченко і громада, яка переїхала до інших українських міст, об’єднали зусилля і створили унікальний продукт – «Урбаністичну візію відбудови міста» після деокупації. Це покроковий документ, що дасть можливість одразу після звільнення Маріуполя, втілювати проєкти, які розробили професійні архітекторські команди

розповідає заступник мера Маріуполя Сергій Захаров

Маріуполь – полікультурне місто з насиченою історією та складною спадщиною. Віднайти його множинні ідентичності та гармонійно проявити їх у міському просторі одна з головних задач повоєнної реконструкції. Чотири архітектурних команди були об'єднані в єдину – для осмислення та аналізу напрацювань та подальшого формування єдиної стратегії відбудови. Кожна з команд відповідала за окремий шар дослідження і проєктування. Усі проєкти обговорювались і погоджувались з громадою Маріуполя.

бієналє

Бачення відбудови Маріуполя є результатом понад шести місяців роботи міждисциплінарної команди, що складається з мешканців Маріуполя та українців з інших міст, а також експертів з Європи та Сполучених Штатів. Це бачення охоплює такі сфери, як ідентичність, пам'ять та майбутнє, екологічна стратегія та переосмислення ролі природи в місті, а також забезпечення комфорту мешканців та якості життя в міському середовищі на кожному етапі розвитку

співзасновник Ro3kvit Фулко Трефферс

У своєму проєкті Французький павільйон залучив широке коло міжнародних архітекторів, дослідників та студентів, які представляють різні підходи до урбаністики, екологічного дизайну, соціальної архітектури. Україну тут представляє Харківська школа архітектури. Основні теми експозиції: архітектура перед лицем кліматичних змін, міста майбутнього – гнучкість та спільне життя, відновлення постконфліктних та кризових територій.

Дуже важливо, щоб про Маріуполь не забували. Тому ми вдячні кожній можливості говорити про це голосно. Ще у серпні 2022 року бізнеси Ріната Ахметова прийняли стратегічне рішення підтримати проєкт Маріуполь Реборн у відбудові міста після деокупації. Ми не розуміли, коли це відбудеться, але точно знали, що громаді і команді, і нам, як інвестору в Маріуполь, потрібне бачення, як буде відбуватися відновлення. Мислення відбудови в якомусь іншому, кращому вигляді. Головний принцип, від якого ми відштовхувалися, те що називається build back better. Саме об'єднана урбан-візія створена архітекторами для того, щоб відповісти, що таке це "краще"

Наталія Ємченко, директорка з комунікацій SCM, членкиня наглядової ради ГО "Маріуполь.Реборн"

Нагадаємо, проєкт Маріуполь Реборн втілює Маріупольська міська рада за інвестиційної підтримки SCM Ріната Ахметова.

Новини і події